Organizatorami corocznego „Pikniku Krowoderskiego” są: Rada Dzielnicy V Miasta Krakowa i Młodzieżowy Domem Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18.. Piknik jest dedykowany dzieciom, ich rodzicom i opiekunom. XI edycja „Pikniku Krowoderskiego” odbyła się w 3 czerwca 2017 roku pod hasłem „Graj w zielone”.

Piknik jest okazją do prezentacji i promocji młodych talentów muzycznych, tanecznych oraz sportowych. Na estradzie prezentują się zespoły dziecięce i młodzieżowe, laureaci organizowanych przez MDK „Dom Harcerza” konkursów piosenki anglojęzycznej „Singing Kids”, i piosenki dziecięcej „Debiuty”. A ponadto zaproszeni goście. Gwiazdami tegorocznego „Pikniku” były: Marta Bizoń i Małgorzata Krzysica, artystki Teatru Ludowego w Krakowie.

Uczestnicy biorą  udział w zabawach plastycznych, sportowych, jeździe konnej. Prezentując swoje zdjęcia w zaaranżowanej w plenerze galerii fotografii. Podczas imprezy odbywają się pokazy Straży Miejskiej, prezentacje Dzielnicy V, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.