Apelujemy do Radnych Miasta Krakowa o sprzeciw wobec likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie na wniosek prezydenta Jacka Majchrowskiego.

http://www.sckm.krakow.pl/stop-likwidacji-mlodziezowych-domow-kultury

W czasie kiedy edukacja w kraju jest utrudniona i zagrożona, dzieci są przeciążone nauczaniem w trybie zdalnym, a sztab nauczycieli ,,staje na głowie”, by pomóc uczniom i ich rodzicom, władze Krakowa decydują o odcięciu wsparcia dla szkół, jakim są Młodzieżowe Domy Kultury. A to właśnie one były i nadal są bezcennym oparciem dla młodego człowieka.

Jesteśmy czymś więcej niż placówkami oświatowymi. Tworzymy i integrujemy lokalne środowiska, wspieramy okoliczne szkoły, przedszkoła, placówki opiekuńczo – wychowawcze, stowarzyszenia i inne podmioty. Przyłączenie nas do miejskich instytucji kultury spowoduje utratę tego wspólnotowego wymiaru oraz wypracowanej przez lata marki poszczególnych placówek.

W kadrach Młodzieżowych Domów Kultury zatrudnieni są znakomici pedagodzy, będący czynnymi zawodowo artystami, ale przede wszystkim nauczycielami. Dobro młodego człowieka uwidacznia się w sferze realizacji jego marzeń, pielęgnowania talentów, doskonalenia umiejętności, które dopiero odkrywa pod okiem swoich „mistrzów”. A to powinno być dla nas wszystkich priorytetem. Likwidacja Młodzieżowych Domów Kultury będzie się wiązała z licznymi zwolnieniami nauczycieli oraz degradacją ich statusu.

Reorganizacja placówek tego typu oznacza, że Młodzieżowe Domy Kultury stałyby się miejskimi instytucjami kultury, które musiałyby samodzielnie wypracować znaczną część dochodu, a to oznacza obarczenie rodziców kosztem prowadzenia zajęć. W obliczu kryzysu i często utraty pracy części rodziców nie byłoby stać na opłacenie zajęć (byłyby to koszty rynkowe).

W prowadzonych obecnie przez nauczycieli Młodziezowych Domów Kultury zajęciach uczestniczą także grupy zorganizowane (szkolne). W przypadku zwiększenia opłat ci uczestnicy zapewne zrezygnowaliby z naszej oferty. Istnieje więc duże ryzyko, że zajęcia pozalekcyjne stałyby się niszowe, tj,dostępne tylko dla dzieci z zamożnych domów. W czasie pandemii, która pozbawiła wielu rodziców zatrudnienia, tym bardziej powinno się wesprzeć te rodziny w dostępie do edukacji kulturalnej i pozaszkolnej!

Nowa sytuacja będzie wymagała szczególnej pracy nauczyciela z uczniem w warunkach spokoju i stabilności, tak bardzo potrzebnych w okresie powrotu do „normalności”. Naturalną potrzebą młodego człowieka jest dążenie do harmonii i porządku świata, który znają. Ostatnią rzeczą, której w tej chwili potrzebują młodzi ludzie, jest jego demolowanie poprzez nieprzemyślane decyzje urzędowe.

Kontrowersyjne są okoliczności wydania tych decyzji! To przykre, że zespoły profesjonalnych, oddanych ludzi zostały potraktowane jak meble. Dyrektorzy tych placówek nie otrzymali żadnej informacji Urzędu Miasta i Prezydenta, co uniemożliwiło podjęcie jakichkolwiek rozmów i konsultacji.

Stanowczo sprzeciwiamy się likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie! Pracownicy i Przyjaciele Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie

Stanowcze NIE dla likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie Podpisz petycje - Stanowcze NIE dla likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie

Petycja do Radnych Miasta Krakowa o odrzucenie wniosku prezydenta Jacka Majchrowskiego o likwidacji Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie! W czasie, kiedy miasto doświadcza kryzysu ekonomicznego, spowodowanego trwającą epidemią COVID-19, Prezydent Miasta Krakowa, pan Jacek Majchrowski proponuje likwidację 11 placówek, do których na stałe zajęcia uczęszca 15.698 uczestników.

Uchwały te mają na celu oszczędności kosztem wynagrodzenia doświadczonego zespołu wychowawczego, który od wielu lat prowadzi fantastyczne zajęcia dla naszych dzieci. Kadra ta, oprócz przygotowania pedagogicznego i merytorycznego, ma również pełne zaufanie Rodziców. Jesteśmy pewni, że nie skrzywdzą ani nie wykorzystają swoich podopiecznych. Wychowawcy znają dzieci i wspierają je od wielu lat, nie tylko w "urzędowych" 18 godzinach, opłacanych przez miasto, ale również po pracy. Są dostępni wieczorami, w weekendy oraz w wakacje. Rozwijają pasje, wyłapują talenty, pomagają wyrównać zaległości szkolne, uczą kreatywności, samodzielności, odpowiedzialności.

W momencie zmiany formy zatrudnienia w nowych jednostkach, zatrudnienie będą będą mogły znaleźć osoby bez odpowiedniego doświadczenia, nie znający dzieci i ich potrzeb. Przerwane zostaną wieloletnie projekty, zerwane zostaną więzi emocjonalne. Zaburzony zostanie uporządkowany świat dzieci, które w obecnym, niepewnym czasie potrzebują wyjątkowego wsparcia i powrotu do znajomych kątów i twarzy.

Dotatkowo zmiany spowodują drastyczny wzrost kosztów prowadzonych zajęć. Obecne trudności odbijają się nie tylko na zarobkach Gminy Kraków, ale przede wszystkim na dochodach wielu gospodarstw domowych. W momencie, kiedy jeden z rodziców lub nawet oboje tracą pracę, nie będzie możliwe opłacenie przez nich jakichkolwiek zajęć w nowo powstałych jednostkach (przewidywany jest ich drastyczny wzrost). W taki sposób dzieciom z rodzin dotkniętych kryzysem, uniemożliwiony zostanie spokojny i zrównoważony rozwój. Długofalowo spowoduje to opłakane skutki społeczne i ekonomiczne!

My, rodzice krakowskich dzieci, podatnicy, którzy utrzymują zarówno Prezydenta, jak i Radnych Miasta Krakowa, jesteśmy stanowczo przeciwko oszczędzaniu na dzieciach, które są przyszłością naszą, narodu i świata! Jesteśmy pewni, że w tak szerokim budżecie znajdą się inne możliwości cięć, niekoniecznie na najmłodszych!!! Rodzice

Co to oznacza w praktyce?

  • Koniec bezpłatnych zajęć pozaszkolnych dla dzieci (ograniczenie dostępu do edukacji)
  • Zatracenie tożsamości Instytucji o prestiżowej i wieloletniej działalności
  • Likwidacja kart nauczyciela dla Pracowników MDK