W dniu 27.05.2022 roku Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun” filia Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 zorganizował na swoim terenie przy ul. Kosmowskiej 12 XXIII już edycję niezwykle popularnej i lubianej "Gwaszeniady" - imprezy integracyjnej z okazji Dnia Dziecka, mającej w swoim programie całą gamę atrakcji przeznaczonych przede wszystkim dla naszych małych pacjentów. Nietypowa nazwa imprezy pochodzi od zasłużonego konika do hipoterapii o imieniu Gwasz.

Gwaszeniada 2022

W tym roku „Gwaszeniada” odbyła się w piątkowe przedpołudnie, aby mogły wziąć w niej udział szkoły i przedszkola biorące przez cały rok udział w naszych zajęciach hipoterapii. Było więc licznie reprezentowane Niepubliczne Przedszkole Specjalne Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, były dzieciaki z Integracyjnego Przedszkola Samorządowego nr 121, a także spora grupa dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4. Przyszli też rodzice z maluchami korzystającymi indywidualnie z zajęć hipoterapii w naszym Ośrodku. W sumie w zabawie udział wzięło 60 dzieciaków.

Schemat organizacji imprezy zawsze pozostaje ten sam, natomiast co roku zmienia się jej konwencja, a był nią w tym roku Dziki Zachód i dlatego wszystkie gry i zabawy podporządkowane były tej tematyce. Organizatorzy, mali uczestnicy i wielu nauczycieli nosiło pomysłowe i kolorowe przebrania za kowboi lub Indian.

Na terenie Ośrodka rozstawione były stanowiska gier i zabaw plenerowych dostosowanych do możliwości naszych małych pacjentów, a więc pozbawionych elementu rywalizacji, tak aby każdy mógł wygrać ciekawą nagrodę. Było więc poszukiwanie złota, malowanie twarzy, strzelanie z łuku, wędka szczęścia, odławianie mustangów na lasso i wiele innych zabaw w stylu Dzikiego Zachodu. Można też było pokonać tor przeszkód na koniu, oczywiście pod okiem i przy asekuracji naszych terapeutów.

Całość kończyła prawdziwa uczta zorganizowana przy Forcie 39, gdzie na zmęczonych uczestników imprezy czekała pożywna zupka, a na deser można było zjeść ciasto, lub owoce, a wszystko w rytmie muzyki country. Na pożegnanie każdy z uczestników dostał piękny wyrzeźbiony w drewnie medal za udział i dzielne wykonanie trudnych zadań na punktach. Goście świetnie się bawili, a w dodatku cały czas, mimo niepokojących prognoz sprzyjała nam aura - słońce, cieplutko, idealna pogoda na taką imprezę!

W czasie Pikniku była realizowana w pełni idea integracji gdyż w organizację imprezy włączają się aktywnie uczestnicy zajęć jeździeckich, bez których trudno by było podjąć się tak dużego przedsięwzięcia. Gwaszeniada jest imprezą sprzyjającą nawiązywaniu wzajemnych kontaktów przez dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców lub opiekunów, cierpiących z powodu izolacji społecznej na jaką skazuje ich choroba. Natomiast dzieci zdrowe poprzez swoją pomoc i wspólną zabawę mają okazję pomóc swoim słabszym kolegom.

Podczas „Gwaszeniady” miło nam było gościć państwa Radnych z Dzielnicy V i VII pana Edwarda Tarczałowicza i panią Marzenę Garzeł oraz panią Dominikę Bąk i pana Jerzego Gąsiorowskiego z Wydziału Edukacji Miasta Krakowa.

Wart podkreślenia jest fakt, że wsparcie finansowe jakie otrzymaliśmy od Rady Dzielnicy V pozwoliło na organizację tak potrzebnej i radosnej imprezy, wywołując uśmiech na wielu buziach. Katarzyna Furtak