Zapraszamy na wyjątkowy performans „Dźwięki splotów – tkanina – performans – koncert”

• 19 stycznia 2023, godz. 17:00 - MDK Dom Harcerza, ul. Reymonta 18, Kraków.
  • Wojciech Jaskółka – Tkanina artystyczna.
  • Piotr Madej – Sonifikacja tkaniny, muzyka.

Zapraszamy na interdyscyplinarny, unikatowy projekt łączący dwa światy – świat tkanin wykonanych w pracowni Wojciecha Jaskółki i świat muzyki Piotra Madeja powstałej na podstawie nowatorskiej metody analizy splotów tychże tkanin. Miejsce, w którym oba te światy staną do twórczego dialogu, jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem w życiu artystycznym Krakowa. Nie może Was tam zabraknąć!

Tkanina Wojtek 6www

Na wystawie prezentowane będą tkaniny unikatowe z serii "Collage fotograficzne" oraz "Wiadomości".

Sonifikacja tkaniny – metoda artystyczna polega na tworzeniu dźwięków i muzyki na podstawie tkaniny. Autorski program analizuje obraz z mikroskopu powiększającego jej widok. W rezultacie tej analizy powstaje dźwięk. Narzędzie przekształca także obraz na nuty. W ten sposób powstaje kompozycja muzyczna wykonywana na żywo.

Wojciech Jaskółka – artysta plastyk. W latach 1978-83 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Malarstwa w Pracowni Tkaniny gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Kilkakrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Pracuje jako wolny twórca w dziedzinie tkaniny unikatowej oraz jako pedagog prowadzący pracownię plastyczną dla dzieci i młodzieży w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" ul. Reymonta 18. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Piotr Madej – artysta mediów, kompozytor i realizator dźwięku, członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, członek artystycznego kolektywu naukowobadawczego GrupLab, podwójny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2017 i 2019, jest związany z festiwalem Audio Art Festival, galerią APTEKA Janicki Gallery, współpracuje także z Krakow Film Klaster. Ukończył kierunek Intermedia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, obecnie studiuje w Szkole Doktorskiej na ASP w Krakowie. Jest asystentem w pracowni Audiosfery na Wydziale Intermediów, prowadzonej przez prof. dr hab. Marka Chołoniewskiego.

Instytucje: Projekt powstał we współpracy Szkoły Doktorskiej ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Młodzieżowego Domu Kultury – Dom Harcerza ul. Reymonta 18