Historyczny obiekt oznaczony symbolem "FORT 39" jest jednym z ponad stu wchodzących w skład austriackiej Twierdzy Kraków. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia Fort został zaadoptowany na Schronisko Młodzieżowe. Wszelkie prace przeprowadzono z zachowaniem wszystkich rygorów konserwatorskich, co pozwoliło w pełni zachować historyczny charakter tego obiektu.

Schronisko Młodzieżowe "FORT 39" w Olszanicy jest położony na obrzeżach miasta, dzięki czemu zapewnia wszystkim użytkownikom ciszę i spokój, dzieci mogą się bawić bez obawy, że wpadną pod koła rozpędzonych aut. Panuje tu prawdziwie twórcza atmosfera, którą zapewnia wspaniałe położenie Fortu. Dokoła rozpościera się zróżnicowana zieleń, a urozmaicone ukształtowanie terenu daje możliwość podziwiania rozległych widoków, które rozciągają się w kierunku obserwatorium astronomicznego Uniwersytety Jagiellońskiego, klasztoru OO. Kamedułów na Bielanach, Kopca Piłsudskiego i lotniska w Balicach.

Dawne, jednoprzestrzenne wnętrze Fortu zostało podzielone. W Forcie znajduje się część hotelowa oraz herbaciarnia i kawiarnia, a tuż obok niego stoi drewniana wiata z grillem. Na zewnątrz wałów obronnych otaczających "FORT 39" znajduje się parking samochodowy, a z obiektem sąsiaduje stajnia i hala do hipoterapii.

Część hotelowa

Wystrój części hotelowej i kawiarni przybliża naszym gościom historię fortów krakowskich. W części hotelowej znajdują się trzy pokoje 8-osobowe i jeden pokój 2-osobowy, wyposażone w piętrowe łóżka. Nowoczesne zaplecze sanitarne zapewnia mieszkańcom schroniska pełny komfort w zakresie higieny osobistej, a ogrzewanie gazowe zainstalowane w budynku daje poczucie komfortu w odczuwaniu temperatur także w chłodnych okresach roku.

Herbaciarnia i kawiarnia

Po wejściu do herbaciarni warto się skierować do barku, przy którym można zamówić coś do picia lub jedzenia. Na pewno problemy decyzyjne może sprawić wybór herbaty, bo jak przystało na lokal o tej nazwie można tu znaleźć naprawdę spory asortyment. Oprócz herbaty serwuje się tu również wyborną kawę z ekspresu, a jeśli komuś za gorąco, może zdecydować się na jakiś sok lub wodę mineralną. Za ladą baru kuszą nie tylko napoje. Osoby, które dbają o dietę będę tu mogły przejść prawdziwy test - lody, słodycze i przeróżne przegryzki, takich rzeczy potrafią sobie odmówić tylko najbardziej zdeterminowani.

Po wizycie w barze goście mogą zasiąść w przytulnej i gustownie urządzonej sali kawiarnianej, gdzie oprócz wygodnych stolików, znajdą też telewizor i magnetowid. Z tego pomieszczenia można zejść krętymi schodami do podziemi Fortu - dawniej mieścił się tam wielki zbiornik wody na potrzeby stacjonującej w nim załogi. Obecnie jest tu zaplecze kuchenne, które umożliwia organizatorom obozów i kilkudniowych wycieczek przygotowanie we własnym zakresie posiłków śniadaniowych i kolacji. Jeśli ktoś woli może zamówić posiłki przygotowywane przez obsługę Fortu.

Grill

Obok budynku "Fortu 39" znajduje się drewniana wiata, w której znajdują się ławy dla około trzydziestu osób. Konstrukcja wiaty jest wspaniale wkomponowana w dawny wał obronny. Jej położenia zapewnia użytkownikom kameralny nastrój i osłonę przed wiatrem. Pod wiatą jest też umieszczony obszerny i wygodny w użytkowaniu grill, na którym mieści się wiele kiełbasek!

Stadnina koni

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku w najbliższym sąsiedztwie "Fortu 39" wybudowano stajnię. Jej projektanci dołożyli wiele starań by nawiązywała ona do stylu krakowskich fortów. W stajni tej mieści się Ośrodek Rekreacji i Rehabilitacji Konnej "Tabun" prowadzący naukę jazdy konnej dla osób początkujących i zaawansowanych oraz hipoterapię dla osób niepełnosprawnych. Użytkownicy Fortu mogą wziąć udział w organizowanych przez "Tabun" przejażdżkach wierzchem lub wozem(w zimie saniami).